Po uruchomieniu programu pojawia się następujący komunikat: „Błąd podczas łączenia z serwerem bazy danych… sprawdź konfigurację połączenia do serwera SQL”.
Sytuacja ma miejsce gdy występuje problem z połączeniem do serwera bazy danych MS SQL.
Uwaga !!! Problem leży po stronie konfiguracji danej stacji roboczej oraz serwera MS SQL, zaś nie jest to błąd w działaniu danego programu.
Możliwe przyczyny to: (najczęściej występuje punkt 4 potem kolejno 2, 3, 1)
- problem z siecią komputerową : switch, okablowanie sieciowe
- problem z dostępem do serwera bazy danych: awaria całego serwera, zasilania, usług sieciowych, nieprawidłowo skonfigurowana Zapora Windows, firewall, program antywirusowych lub włączona funkcja kontroli konta użytkownika na serwerze.
- problem z uwierzytelnianiem do serwera MS SQL:
– nieprawidłowe hasło
– problem z uprawnieniami do bazy danych : uprawnienia użytkownika. Należy zwrócić uwagę na rodzaj autentykacji: Windows, SQL Serwer
– brak uprawnień dla użytkownika domenowego do połączenia do bazy danych - Problem w wyłączoną usługą SQL Serwer.
- Zmiana adresu IP serwera (głównego komputera gdzie jest instalacja) lub zmiana nazwy komputera, który jest serwerem.
Następnym oknem, które się pojawia po domyślnym czasie dwóch minut jest form z konfiguracją połączenia do serwera MS SQL.
Jeżeli problem tkwi tylko w błędnych danych konfiguracji połączenia MS SQL, to należy wpisać prawidłowe dane tj.
Nazwa serwera – nazwa serwera/instancja MS SQL (nazwa serwera to nazwa głównego komputera gdzie była zrobiona instalacja – do tego komputera wszystkie inne się łączą)
Nazwa bazy danych – nazwa bazy danych na serwerze MS SQL
Login i hasło – nazwa użytkownika i hasło do logowania do serwera MS SQL, Uwaga !!! tylko dla uwierzytelniania SQL serwer
Uwierzytelnianie – rodzaj autentykacji: dla sieci opartych o domenę Windows najczęściej stosuje się Uwierzytelnianie Windows, bez domeny – SQl serwer
Podłącz pliki bazy – Uwaga! opcja powinna być zaznaczona tylko przy pierwszym uruchomieniu programu, po standardowej instalacji. W przeciwnym razie opcję tę odznaczamy.
Ad 4.
Klikamy menu start w komputerze oraz wpisujemy komendę „services.msc” w okno uruchamiania oraz klikamy enter.
W liście usług wyszukujemy usługę o nazwie SQL Server (SQLEXPRESS) – na Państwa komputerze w nawiasie może być inna nazwa instancji np. (SPEDTRANS).
Usługa taka musi być uruchomiona, aby program działał. Jeśli w kolumnie Stan jest puste pole prosimy na usłudzę kliknąć prawy klawisz myszy oraz opcję „Uruchom”.
Ad 5.
W oknie połączenia z serwerem zamiast słowa (local) często jest numer IP np. 123.01.02.03 albo nazwa komputera np. PC-BIURO.
Należy (na serwerze!) w menu start / uruchom wpisać „cmd” oraz w oknie komendę – ipconfig – oraz sprawdzić jaki numer jest po ip4 – powinien on być taki sam jak w oknie do łączenia do bazy SQL.
Jeśli jest inny to prosimy zmienić w oknie łączenia na ten sam co jest w IP4
Jeśli jest nazwa komputera w oknie inna niż ta którą widzimy po w informacjach o komputerze też należy ją zmienić (nazwę komputera widać po kliknięciu prawym klawiszem na „mój komputer” / właściwości.
Udostępnij
Udostępnij
Kompleksowe wsparcie, które napędza rozwój Twojego biznesu.
Poznaj zalety geofencingu w logistyce i transporcie: monitoruj lokalizacje pojazdów i zasobów w czasie rzeczywistym, optymalizuj trasy i zarządzanie flotą.
W jakich sytuacjach programy desktopowe zyskują przewagę nad rozwiązaniami webowymi? Wyjaśniamy.
Odkryj strategie i nowoczesne technologie niezbędne do efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw w firmie dystrybucyjnej czy spedycyjnej.
Dowiedz się, czym jest awizacja pojazdów, jakie są jej korzyści oraz dlaczego warto ją wdrożyć w procesy transportowo - logistyczne.